Gå videre til innhold

Nyhetsarkiv

13.03.21, Obertilliach, Austria (AUT): ANDERSEN Filip Fjeld (NOR) - IBU Cup Biathlon, cups, winner ibu cup sprint score, Obertilliach, Austria (AUT). www.biathlonworld.com © Deubert/IBU. Handout picture by the International Biathlon Union. For editor

Disse skiskytterne reiser til siste verdenscuprunde

Norges Skiskytterforbund har tatt ut 16 skiskyttere til siste verdenscup-helg i svenske Østersund. 
Blant dem er fire utøvere som så langt denne sesongen har markert seg sterkt i IBU Cupen. Yngste bror Filip Fjeld Andersen (Team Mesterbakeren) har kapret både sammenlagtseieren og seier i sprint-cupen gjennom årets IBU Cup. Storebror Aleksander er fjerde beste i samme cup'en. Nå reiser de sammen

LEDER IBU CUP: Sivert Guttorm Bakken er klar for finalen i IBU Cup'en. Foto: www.biathlonworld.com © Stancik/IBU.

Disse skiskytterne reiser til IBU Cup-finalen

Norges Skiskytterforbund har foreløpig tatt ut 11 utøvere som reiser til østerrikske Obertilliach.
– Det har vært en spesiell sesong for alle som driver idrett, og til siste runde i IBU Cupen avviker vi noe fra de opprinnelige uttakskriteriene. Egentlig var det tenkt at vi kun skal sende utøvere som har en realistisk mulighet for topp-10 i totalcupen, men fordi sesongen har vært kortere enn nor

TV-SUKSESS: Skiskytterne er populære på tv-skjermen. Foto: Christian Haukeli

TV-boom for skiskytter-VM

Seer-tallene for skiskytternes VM i Pokljuka øker med 20 prosentpoeng i snitt sammenlignet med i fjor.
Det viser tall hentet fra NRK. Og det er kanskje ikke så rart, for norske skiskytter-fans fikk mye å glede seg over under årets VM i skiskyting i Pokljuka, Slovenia. Totalt ble 14 medaljer, sju gull, tre sølv og fire bronse, hanket inn av de norske skiskytterne.
Tiril Eckhoff og «skiskytte

REISER VIDERE: Johannes Dale er blant dem som skal videre til Nove Mesto i Tsjekkia for to nye verdenscuprunder. Foto: Christian Haukeli

Disse skiskytterne skal til Nove Mesto

Norges Skiskytterforbund sender 14 utøvere til tsjekkiske Nove Mesto, for to nye verdenscup-runder 2. - 14. mars.


Kvinner
Tiril Eckhoff (Fossum IF)
Marte Olsbu Røiseland (Froland)
Ingrid Landmark Tandrevold (Fossum IF)
Ida Lien (Simostranda IL)
Karoline Knotten (Vingrom IL)

Ragnhild Femsteinvik (Hålandsdal IL)
Reserve: Karoline Erdal (Førde IL)

Menn
Jo

KLAR FOR HERRE-STAFETT: Vetle Sjåstad Christiansen gjør VM-debut i stafett lørdag. Foto: Christian Haukeli

Disse skal gå VM-stafett i skiskyting

Både kvinne- og herrelaget i skiskytter-stafettene er tatt ut. 
VMs mest nervepirrende konkurranser nærmer seg - lørdag skal både herrene kvinnene gå stafett, mens fellesstartene går søndag. Norges Skiskytterforbund har offentliggjort sine to stafettlag og lagoppstilling nå i ettermiddag:
Kvinnenes stafett lørdag 20. februar kl. 11:40
Første etappe: Ingrid Landmark Tandrevold
Andre eta

KLARE FOR PAR-STAFETT: Tiril Eckhoff og Johannes Thingnes Bø skal forsvare fjorårets VM-gull for Norge. Foto: NTB Scanpix

Par-stafett-duoen er klar

Norges Skiskytterforbund har tatt ut Johannes Thingnes Bø og Tiril Eckhoff til par-stafetten i VM.
Den går av stabelen torsdag 18. februar klokken 15.10. Det blir altså verdenscup-lederne på både kvinne- og herresiden som skal forsvare gullet fra fjorårets VM i Anterselva, den gang var det Marte Olsbu Røiseland som konkurrerte sammen med Thingnes Bø.
- Vi ser frem til konkurransen i morgen o

TO ÅR SIDEN SIST: De norske skiskytterne kan se frem til å konkurrere på hjemmebane i Holmenkollen i fire nye år. Foto: NTB Scanpix

Holmenkollen på verdenscup-kalenderen til 2026

Det Internasjonale Skiskytterforbundet har offentliggjort verdenscup-kalenderen for perioden 2022-2026. Holmenkollen får fire nye år som arrangør.
Til tross for verdenscup-nei fra norske myndigheter i år, har likevel IBU valgt å legge verdenscupen i skiskyting til Holmenkollen helt fram til 2026. 
- Vi har hatt tett dialog med forbundet og arrangør den siste tiden, og har fulgt utviklingen i

Ingen verdenscupfinale i Holmenkollen 18. - 21. mars

Ingen verdenscupfinale i Holmenkollen 18. - 21. mars

Regjeringen har besluttet at de ikke ønsker verdenscup-arrangement i Holmenkollen i år. 

– Vi respekterer selvsagt Regjeringens beslutning, og vi står i en vanskelig tid med store utfordringer. Samtidig skulle vi gjerne fått muligheten til å vise at et slikt arrangement lar seg gjennomføre på en trygg og sikker måte, sier Arne Horten, president i Norges Skiskytterforbund.
– Vi har deltat

Foto: Kevin Voigt / VOIGT

Til redaksjonen: VM skiskyting Pokljuka 2021


Til redaksjonen,
Om få dager starter VM i skiskyting med blandet stafett onsdag 10. februar klokken 15.00.
Det foreligger i skrivende stund ingen nye føringer fra IBU knyttet til smittevern, så vi fortsetter å planlegge med at mediemøtene blir fysisk, utenfor hotellet med god avstand og munnbind. Vi forsøker å lage en hyggelig setting ute, slik vi pleier, og lage tydelige skiller, slik

TIL IBU CUP: Karoline Erdal og Emilie Kalkenberg presterte sterkt i EM. Nå skal de videre til IBU Cup i Slovakia. Foto: Eivin Rundberg

Disse skiskytterne skal til Brezno-Osrblie


Norges Skiskytterforbund har gjort følgende uttak til sesongens tredje og fjerde IBU Cup i Brezno-Osrblie i Slovakia.

Norges skiskyttere i IBU Cupen har markert seg sterkt allerede og leder nasjonscupen. Halvparten av plasseringene innenfor topp-10 på herresiden er dominert av de norske, med Team Mesterbakerens Filip Fjeld Andersen på topp etterfulgt av Sivert Bakken. Se hele lista her:

Uttalelse i forbindelse med ERC-rapporten 28.01.2021

Uttalelse i forbindelse med ERC-rapporten 28.01.2021

Norges Skiskytterforbund har gjennomgått deler av rapporten som er utarbeidet av External Review Commission, på oppdrag fra Det Internasjonale Skiskytterforbundet (IBU). Rapporten tydeliggjør en omfattende ukultur blant IBUs ledelse og mangel på åpenhet. Det er ikke gjort nok for å forhindre systematisk doping generelt, og fra russisk hold spesielt, i perioden 2008-2018.
– Vi er først og frems

Klarsignal for verdenscup i skiskyting i Holmenkollen

Klarsignal for verdenscup i skiskyting i Holmenkollen

Norges Skiskytterforbund har i dag mottatt beskjeden om at verdenscupen i skiskyting kan gjennomføres 18. – 21. mars 2021 i Holmenkollen.
Det har vært tett og svært godt samarbeid både med arrangør Holmenkollen Skifestival, Norges Skiforbund og myndighetene for å få dette til.
– Vi er svært ydmyke og takknemlige for å få muligheten til å konkurrere på hjemmebane, og har naturligvis full fo

Vis mer

Verdens ledende skiskytter-nasjon

Norges Skiskytterforbund ble stiftet 10. desember 1983. NSSF har ca. 7000 medlemmer fordelt på 160 klubber og 15 skiskytterkretser.

Norges Skiskytterforbunds visjon er å være verdens ledende skiskytternasjon. Langtidsplanen for 2022-2026 er derfor organisert på en ny måte. Våre verdier som skal være synlig i alt vi gjør er: Begeistrende, Idrettsglede, Samlende og Ekte.

Skiskyting er en meget populær idrett, som siden 2002 har vært i toppen av statistikk over Norges mest populære idretter. Vi har flotte profiler for skiskyting, engasjerte trenere og ildsjeler på grasrotnivå.

Norges Skiskytterforbund

Sognsveien 75A1
0840 Oslo
Norway